środa, 4 maja 2016

Chleb doskonały -bez mąki i drożdży-


Chleb doskonały (bez mąki i drożdży)


Od kilku tygodni piekę chleb. Szukam zarówno prostych receptur jak i alternatywy dla wszystkich tych, którzy zmuszeni są odstawić dziesiątki produktów. Ponad rok temu odkryłam jak wiele możliwości daje kasza gryczana niepalona. Jej fenomen polega na tym, że w odróżnieniu od wersji uprażonej, po wcześniejszym namoczeniu stosujemy ją bez gotowania. Idąc tym tropem można przygotować wegański mus czekoladowy, koktajle, owsianki, placki, a jak się okazuje również doskonały chleb. Kiedy po raz pierwszy postanowiłam przełożyć zmiksowaną masę do foremki chlebowej nie byłam pewna czy pomysł okaże się trafiony, jednak po wyciągnięciu gotowego bochenka nie miałam wątpliwości. Moim oczom ukazał się dziurawy, regularny, miękki i wilgotny miąższ o delikatnie kwaśnym zapachu. Doskonale smakuje jeszcze ciepły z odrobiną dobrego masła. Odpowiedni do opiekania w tosterze, serwowany jako chrupiące grzanki.

Chleb doskonały
składniki
• 500 g kaszy gryczanej niepalonej
• 3 łyżeczki soli himalajskiej
• 700 ml wody + więcej do uzupełnienia
wykonanie
Kaszę opłucz na sitku, umieść w misce i zalej wodą (700 ml). Odstaw na noc (minimum 8 godzin). Przez ten czas ziarna napęcznieją, staną się delikatnie lepkie, a na wierzchu może utworzyć się pianka.
Rano przemieszaj zawartość miski i uzupełnij wodę pochłoniętą przez kaszę. Ziarna powinny znajdować się cały czas pod minimalną ‚warstwą’ wody. Odstaw na cały dzień.
Wieczorem skontroluj poziom wody. Jeżeli na wierzchu unosi się sporo płynu, odlej nadmiar. Klejącą kaszę zmiksuj w blenderze na pół gładko. Dodaj sól i wymieszaj. Przełóż do uniwersalnej keksówki wyścielonej papierem do pieczenia. Umieść w (zimnym) piekarniku lub owiń ściereczką i pozostaw w zacisznym miejscu na całą noc. Przez ten ciasto wypełni całą foremkę, a na wierzchu powinien pojawić się zaokrąglony „brzuszek”.
Chleb umieść w piekarniku (lub nie wyjmuj go jeżeli spędził w nim noc) i nagrzej do 200 stopni C. Piecz 50-55 minut. Na wierzchu pojawi się lekko pęknięta, chrupiąca skórka.
Wyjmij  foremkę, odklej papier i wystudź na kuchennej kratce. Krój ostrym nożem.
Voila!
Najczęściej zadawane pytania:
  1. Gdzie mogę kupić kaszę gryczaną niepaloną?
Kasza dostępna jest dzisiaj w większości marketów (czasami oznaczona jako gryczana biała). Polecam jednak sięgnąć po ziarno z upraw ekologicznych. Zapas można zamówić np. w sklepie internetowym Free Delikatesy. Aby upewnić się, że produkt nie zawiera glutenu należy przebrać kaszę przed użyciem.
2.Wyszedł mi zakalec, co zrobiłem źle?
Przed przełożeniem kaszy do blendera upewnij się, że po jej powierzchni nie pływa nadmiar wody. Zmiksowana masa powinna być gęsta, przypominająca konsystencją budyń. W blenderze typu Thermomix rozdrobnienie masy zajmuje 10 s (obroty 7). Rozwodnione, płynne ciasto jest miękkie i przypomina raczej zbitą kaszę niż wyrośnięty miąższ pełen dziur.
3. Czy mogę dodać do ciasta mąkę/ zakwas?
Uważam, że przepis jest na tyle dobry, a gotowy produkt tak pyszny, że nie ma powodów do tego typu eksperymentów. Piękno tkwi w prostocie 😉
4. Czy mogę wzbogacić chleb o dodatki?
Jak najbardziej. Polecam przede wszystkim ziarna- słonecznik, siemię lniane, mak, sezam, ale też zioła czy niewielką ilość drobno pokrojonych suszonych pomidorów lub śliwek. Najpierw upewnij się jednak, że opanowałeś wypiekanie podstawowej wersji.
5. Obawiam się smaku chlebka. Czy gryka jest mocno wyczuwalna?
Smak i zapach kaszy gryczanej niepalonej różni się od wersji prażonej. Stąd też chleb jest niemal neutralny w smaku, a podany z dodatkami smakuje po prostu… doskonale

:) pobrano z: http://www.natchniona.pl/chleb-doskonaly-bez-maki-i-drozdzy/


DSC_7673_Snapseed

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz