środa, 1 stycznia 2020

PRZYCZYNY NIEDOBORU POTASU


Potas to niezwykle ważny składnik mineralny. Bierze udział transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek, jest także potrzebny do prawidłowej pracy mięśni, wpływa również na układ nerwowy. Niedobór potasu może zaburzać pracę organizmu i wywoływać nieprzyjemne objawy. Osłabienie, apatia, skurcze mięśni, obrzęki i kołatanie serca to tylko niektóre z objawów hipokaliemii, czyli niedoboru potasu. Dowiedz się, co jest przyczyną niedoborów. 


Niedobór potasu (hipokaliemia) występuje wtedy, gdy w badaniu krwi stwierdza się zbyt mały, poniżej normy, poziom potasu. 


Organizm potrzebuje potasu, by prawidłowo funkcjonować, dlatego niedobory tego pierwiastka mogą powodować zaburzenia pracy niektórych narządów, co skutkuje zazwyczaj występowaniem przykrych objawów. 


Niedobór potasu jest częstą przypadłością, ale zwykle jest to łagodna hipokaliemia. Rzadziej zdarzają się ostre niedobory i są najczęściej powodowane przez stany chorobowe.


Zobacz także: Drganie powieki, skurcze łydek? Powodem może być niedobór magnezu


Zapotrzebowanie na potas

Potas jest minerałem, który ma duże znaczenie dla organizmu. Od odpowiedniego stężenia potasu zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca. Stężenie potasu w głównej mierze regulują nerki, a jego źródłem jest pokarm oraz płyny.


Potas znajduje się głównie wewnątrz komórek, a tylko 2 proc. ustrojowego potasu znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej, czyli w płynach ustrojowych i we krwi. 


Prawidłowe stężenie potasu we krwi wynosi mniej więcej 3,6–5,2 mmol/l (wynik może różnić się w zależności od laboratorium). 


O niedoborze potasu, czyli hipokaliemii mówi się wtedy, gdy jego stężenie wynosi mniej niż 3,6 mmol/l.


Łagodna hipokaliemia to stężenie potasu 3,1–3,5 mmol/l.

Umiarkowana hipokaliemia to stężenie potasu 2,5–3,0 mmol/l.

Ciężka hipokaliemia to stężenie potasu poniżej 2,5 mmol/l.

Dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie.


Po co nam potas? To składnik niezbędny do zapewnienia prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Potas jest niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek.


Objawy niedoboru potasu

Niewielkie niedobory potasu nie wywołują zazwyczaj żadnych objawów. Pierwsze symptomy niedoboru pojawiają się, gdy stężenie potasu jest mniejsze niż 3,1 mmol/l. Wiele z objawów wynika z porażenia mięśni gładkich na skutek obniżonej pobudliwości mięśniowo-nerwowej.


O niedoborze potasu świadczyć mogą skurcze mięśni pojawiające się po wysiłku lub w czasie upałów. To sygnał od organizmu, że wraz z potem uciekło z niego zbyt dużo potasu i należy go uzupełnić. O niedoborze potasu może również świadczyć zmęczenie i poddenerwowanie.


Objawy niedoboru potasu:


ogólne osłabienie;

zaparcia;

skurcze mięśni;

kołatanie serca;

obrzęki kończyn dolnych;

wymioty, nudności.

Ciężka hipokaliemia, czyli naprawdę duże niedobory potasu, może być przyczyną: ciężkiego osłabienia mięśni, a nawet porażenia mięśni, niedrożności jelit (porażenie jelit), arytmii serca, spadku ciśnienia tętniczego, zaburzeń czucia (mrowienie dłoni, stóp, twarzy), oddawania dużych objętości moczu i wzmożonego pragnienia. 


Mogą także pojawić się bolesne skurcze mięśni oraz parestezje rąk i nóg. Poważnym objawem niedoboru potasu jest tzw. kołatanie serca. Zaburzenia rytmu serca wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. 


Uwaga! Zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu są niebezpieczne dla zdrowia. 


Przyczyny niedoboru potasu

Najczęstszą przyczyną niedoborów magnezu jest utrata z moczem lub przez przewód pokarmowy. 


Do utraty potasu z moczem dochodzi zazwyczaj na skutek stosowania leków moczopędnych, w wyniku zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób nerek, wrodzonych zaburzeń czynności nerek, a nawet z powodu częstego spożywania lukrecji. 


Natomiast do utraty potasu przez przewód pokarmowy dochodzi w wyniku biegunki, nadużywania leków przeczyszczających, przetok jelitowych, wymiotów, gruczolaków jelita grubego.


Potas można tracić także w wyniku obfitego pocenia się, a także z powodu nieodpowiedniej, ubogiej w potas diety. 


Niedobór potasu (hipokaliemię) rozpoznaje się na podstawie oznaczenia stężenia potasu we krwi.


Na niedobór potasu narażone są osoby, które mocno się odchudzają. Stosują restrykcyjne diety, środki przeczyszczające i moczopędne. Niedobór potasu towarzyszy zazwyczaj osobom, które z różnych powodów zmagają się z częstymi biegunkami i wymiotami. 


Najlepsze źródła potasu

Aby dbać o odpowiedni poziom potasu, najlepiej stosować dietę, która jest bogata w produkty zawierające ten pierwiastek. Potas występuje we wszystkich produktach z wyjątkiem tłuszczów i cukrów. 


Najlepszym źródłem potasu są: banany, pomidory, ziemniaki, szpinak, pomarańcze, figi, awokado, marchew, mleko. Wspaniałym źródłem potasu są także suszone owoce, na przykład morele, figi, jabłka, czy rodzynki.


Zazwyczaj odpowiednia dieta wystarczy, by uzupełnić niewielkie niedobory potasy. W innych przypadkach, gdy niedobory są poważniejsze, lekarz może zalecić stosowanie suplementów potasu, czyli preparatów przeznaczonych do leczenia niedoboru potasu lub zapobiegania hipokaliemii. 

Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Witaminy-i-mineraly/Niedobor-potasu-hipokaliemia-przyczyny-objawy-zrodla-potasu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz